L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Gade i Fløng. I Forgrunden to Udhuse; i Baggrunden en Mølle. Graavejr”. Sign. L.A. Ring 1911. Olie på lærred. 31×41.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L.A. Rings malerier, tillægget 1922, nr. 690.
Proveniens: Baron Joachim Wedell-Neergaard, Svenstrup (1922).
Ældre malerier, 10. juni 2024