2311/​67

Anna Gumlich-Kempf (f. Berlin 1860, d. 1940)

En have med rosa lys og skygger på en husmur. Sign. A. Gumlich-Kempf. Olie på papir monteret på malepap. Bladstørrelse 29.5×40.

Anna Gumlich-Kempf var elev af den tysk-franske maler René Grönland (1849–1892), som på det tidspunkt var en af de førende stillebenkunstnere. På baggrund af sin uddannelse var Gumlich-Kempf bedst kendt for sine stilleben, men hun malede også landskabsmalerier, som nærværende værk forestillende en have med skygger og sollys spillende på murværket gennem trækronerne. Igennem flere år udstillede hun på Den Store Kunstudstilling i Berlin (Grosse Berliner Kunstausstellung) mellem 1903 og 1920, samt i udstillingshallen, Glaspalast, i München.

Mindre afskalninger langs kant. Reparation ved nedre kant. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag