2413/783
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
“Kongeserien”. Et sæt på seks armstole af mahogni, ryg med flet. Sæde betrukket med sort skind. Udført og mærket hos Botium. (6)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist falmede. Enkelte minimale fletdefekter.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag