1950/217
Kaminur af forgyldt og bemalet zink, urhus med stående blackamore figur, skive med plaketter af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 38. B. 31. D. 14.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger. Slist forgyldning og bemaling.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag