896/191
Stort Napoleon III kamingarniture af forgyldt og patineret bronze med base af hvid marmor, bestående af et stort kaminur med figurgruppe med jæger til hest og hjorte, basen med opsatser og jagtvåben samt et par kandelabre hver med seks lysarme og figurer i form af jægere. Frankrig, 19. årh.s slutning. Kaminur H. 62. B. 60. D. 26. Kandelabre H. 75. (3)
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020
Vurdering
Hammerslag