F. C. Kiærschou (f. København 1805, d. sst. 1891)
Aftenlandskab med en bonde, der kører tømmer hjem fra skoven. Sign. F. C. Kiærschou 1856. Olie på lærred. 34×47.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.