1425/837
Dansk snedkermester
Højrygget overpolstret lænestol betrukket med rødt mønstret møbelstof dybthæftet med møbelsnore, ben af lakeret bøg. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Betræk med slitage på armlæn og ryg. Ben med enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. juni 2014
Vurdering
Hammerslag