12034/9
Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Komposition. Sign. i trykket. Litografi i farver. Bilag til tidsskriftet Hvedekorn 1955. Udstillingskatalog, Paris 1969 med litografisk omslag medfølger. Lysmål 24×15,5. Indrammet 30,9×21,9. (2)
Udstillingskatalog, Van de Loo 341. Kataloget indeholder en samtale mellem Jorn, situationisten Noel Arnaud og digteren Francois Dufrene (54 sider).
Kunst, antikviteter & design, 20. august 2020
Vurdering
Hammerslag