2142/69
Kinesisk tripod røgelsekar af celadonglaceret porcelæn, udvendig prydet med blomster og bladslyng i relief. 18/19. årh. Diam. 13,5 cm. Stand af træ medfølger.
Proveniens: C. A. Wagner ansat i ØK 1927 og udstationeret i Shanghai.
Gennemgående revne på korpus f.o. Mindre brændingsfejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag