921/​391

Emil Nolde (f. Nolde 1867, d. Seebüll 1956)

“Der Zigeuner”, 1921. Sign. Nolde. Akvarel på papir. Lysmål 46×33.

Den videnskabelige rådgivende bestyrelse for Nolde Stiftung Seebüll har den 11. april 2024 bekræftet optagelsen af dette værk i et fremtidigt katalog raisonné af akvareller og tegninger af Emil Nolde (1867–1956). Dr. Astrid Becker, Deputy Director, Stiftung Seebüll Ada und Emil Nolde / Nolde Museum Seebüll, Neukirchen.

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet af den nuværende ejers bedstefar i enten 1920erne eller 1930erne. Siden nedarvet i familien.

Når vi katalogiserer hos Bruun Rasmussen, er vi klar over, at værkernes originale titler kan virke stødende eller krænkende. Vi vil gerne understrege, at de originale titler ikke udtrykker Bruun Rasmussens holdning, men vi vælger at gengive dem i respekt for værket som et stykke historie og for kunstnerens ophavsret.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag