841/​947

Erik A. Frandsen (f. Randers 1957)

“Laikas buket i sylttetøjsglas”, “Tulipaner i kinavase” samt “Bulmeurt i Svend Hammeshøi-vase”, 2001. Alle sign. og daterede på bagsiden. Olie på aluminium. Hver 122×95. (4)

Udstillet: “Lise og Leif Olesens Samling”, Randers Kunstmuseum 2004. Udstillet: ARoS Aarhus Kunstmuseum. Proveniens: Lise og Leif Olesens Samling.

Uindrammet fotografi, 163×101, medfølger.

Moderne malerier og skulpturer, 11. juni 2013

Vur­dering

125.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK