Erik A. Frandsen (f. Randers 1957)
“Laikas buket i sylttetøjsglas”, “Tulipaner i kinavase” samt “Bulmeurt i Svend Hammeshøi-vase”, 2001. Alle sign. og daterede på bagsiden. Olie på aluminium. Hver 122×95. (4)
Udstillet: “Lise og Leif Olesens Samling”, Randers Kunstmuseum 2004. Udstillet: ARoS Aarhus Kunstmuseum. Proveniens: Lise og Leif Olesens Samling.
Uindrammet fotografi, 163×101, medfølger.
Moderne malerier og skulpturer, 11. juni 2013