2023/718
Christian Dell (f. Offenbach am Main 1893, d. Wiesbaden 1974)
Bordlampe af patineret messing med justérbar arm. Model 6751. Formgivet 1930'erne. Udført hos Kaiser Idell. H. 43.
Almindelig brugsslitage. Revner på siden af fod. Ridser og mærker. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag