2050/​8701

En samling af fem dele sovjetisk sølv, bestående af:

Flødekande, indvendig forgyldt, dekoreret med niello-arbejde; et par saltkar, indvendig forgyldt, dekoreret med niello-arbejde; theglas-holder med ikke-tilhørende glas, forgyldt og dekoreret med niello-arbejde; samt bæger, graveret med blomster. Varierende mestre, efter 1917. Vægt i alt 338 g. H. 4,5–10. (5).

Minimal alders- og brugsslitage.

Russisk tema, 7. december 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK