912/​119

Julius Olsson (f. Islington, London 1864, d. Dalkey, Irland 1942)

En nat i månelys ud for Cornwalls kyst. Sign. Julius Olsson. Olie på lærred. 46×61.

Julius Olsson blev født af en svensk far og engelsk mor i 1864 og voksede op i Islington, London. Olsson viste et tidligt talent og var stort set selvlært, selvom han senere skulle blive grundlæggeren af St. Ives Malerskolen og mentor for mange succesrige St. Ives-kunstnere. Julius Olsson var et skattet medlem af Royal Academy of Arts. Han er kendt for sine dramatiske kystlandskaber i Cornwall bl.a. omkring havnebyen St. Ives. Nærværende maleri er et fint eksempel på hans kunnen.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK