Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)
Storm ved Taarbæk Havn. Sign. H. Drachmann, Novbr. 89. Olie på lærred. 41.5×58 cm.
Proveniens: Winkel & Magnussen Auktion 348, dødsboet efter Fru Anna Nordenbøge, 1948, nr. 93.
Udstillet: Skagens Museum, “Skagen Guld”, 2011. Afb. i kataloget s. 47.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020