2043/​570

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

To vaser og en skål af stentøj. Oval vase med to hanke, dekoreret med rødbrun glasur. Sign. monogram, 06. H. 13,7. Vase modelleret med blomster i relief. Dekoreret med lys grå glasur. Sign. monogram, 215. H. 13,2. Skål med vertikale riller, dekoreret med rødbrun glasur med okkerbrune og grå elementer. Sign. monogram, 119. H. 8,5. Diam. 13,5. (3)

Vase med hanke: begge hanke med et minimalt afslag. Enkelte overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

4.000 kr.

27 bud

4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
2.000 kr.
1.950 kr.
(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.