Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
To vaser og en skål af stentøj. Oval vase med to hanke, dekoreret med rødbrun glasur. Sign. monogram, 06. H. 13,7. Vase modelleret med blomster i relief. Dekoreret med lys grå glasur. Sign. monogram, 215. H. 13,2. Skål med vertikale riller, dekoreret med rødbrun glasur med okkerbrune og grå elementer. Sign. monogram, 119. H. 8,5. Diam. 13,5. (3)
Vase med hanke: begge hanke med et minimalt afslag. Enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
27 bud