2448/603
Piero Fornasetti (f. 1913, d. Milano 1988)
Kvadratisk bakke med ramme af sortlakeret træ. Bund ilagt stor løs sortglaseret lertøjskakkel med gyldent solmotiv. Kakkel stemplet “Made in Italy”. H. 3,5. B. 41,9. L. 41,7.
Almindelig brugspatina, herunder få overfladeridser og mærker.
Vurdering