C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
Marine ved solnedgang med et sejlskib ud for en klippekyst. Usigneret. Betegnet C. F. Sørensen på bagsiden. Olie på papir monteret på malepap. 17×24.
Enkelte minimale retoucheringer, afskalninger og ridser. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
33 bud