909/​621

Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)

”Gennem skoven”, maj 1964. Sign. og dateret med titel på etiket på bagsiden. Syntetisk maling og sølvbronze på masonit. 23×57.

Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: "Per Kirkeby. Malerier 1957–1977, København, 2002, nr. M 80, gengivet side 264. Udstillet: Kunstcirklerne, 20. november 1964, kat. nr. 2. Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 360, København, 1986, kat. nr. 144, gengivet side 65. Proveniens: Lily Weiding og Morten Grunwald.

Malerier og skulpturer, 27. september 2022

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK