Pietro Krohn (f. København 1840, d. sst. 1905)
“Bondekone med sin salmebog”. Usigneret. Olie på lærred. 46×30.
Proveniens:Generalkonsul Johan Hansen samling, 1927 nr. 872. Solgt dennes auktioner Winkel & Magnussen 139, del IX, 1933 nr. 98.
Retoucheringer. Lærred bør strammes let op.
Ældre malerier og møbler, 13. november 2017