Franz Josef Blaschke (efter Rembrandts værksted) (f. 1916, d. 1984)
Portræt af en forsker, muligvis Jan Cornelisz. Sylvius. Sign. Blaschke 1952. Olie på lærred. 125×103.
Efter portræt udført af Rembrandts værksted. Værket befinder sig i Walraff-Richartz-Museum i Köln.
Lærredet er dubleret. Enkelte mindre afskalninger og retoucheringer. Krakeleringer af varierende størrelse.