911/329
G. E. Rosenberg (f. 1739, d. 1788)
Et par danske Louis XVI armstole af forgyldt træ med ovale rygge udskåret med perlestaf, ovale sæder hvorunder girulander, runde kannelerede ben. Ca. 1790. (2)
Lignende armstole af G. E. Rosenberg på Espe gods, Slagelse. Literatur: Danske Slotte og Herregårde b. III, 1943, afbildet s. 143.
Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022
Vurdering
Hammerslag