2039/​91

C. M. Soya-Jensen (f. Odense 1860, d. København 1912)

Interiør fra en kunstners atelier med udsigt over en storby. Usigneret. Betegnet Soya-Jensen på bagsiden. Vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 58×46.

Proveniens: Nedarvet i familien fra kunstneren til nuværende ejer.

Papiret er gulnet. Reparation af revner i nederste højre hjørne. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK