C. M. Soya-Jensen (f. Odense 1860, d. København 1912)
Interiør fra en kunstners atelier med udsigt over en storby. Usigneret. Betegnet Soya-Jensen på bagsiden. Vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 58×46.
Proveniens: Nedarvet i familien fra kunstneren til nuværende ejer.
Papiret er gulnet. Reparation af revner i nederste højre hjørne. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020