Tre tumlinge af sølv, bestående af lille tumling graveret med ejerinitialer og datering AISB KRD 1764 i bladvignet, mester Knud Rasmussen Brandt, Horsens ca. 1764; tumling delvis forgyldt og nålepunslet, topkant graveret “Sophie Frideriche Scheelenborg d/1de April 1790”, bundkant utydeligt graveret, mester Peder Jørgensen, Odense 1790; samt tumling, delvis nålepunslet, mester antagelig Jacob Buchhoff, Aarhus 1770–1787. Vægt i alt 73 g. H. 3,4–3,5 cm. Diam. 4,6–5,5 cm. (3)
Litteratur: Chr. A. Bøje: Danske guld og sølv smedemærker, 1982. Bd 2, s. 123, står nævnt under mesteren Peder Jørgensen: Tumling 1790.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre indtryk.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
12 bud