Bjørn Nørgaard (f. København 1947)
Variant af “Sara tager afsked med Abraham og Isak”, 1992. Usign. Kongelig. P. 287. Polykromt glaseret porcelæn. 52×18,5×8,5.
Litteratur: Bjørn Nørgaards digitale oeuvrekatalog. (https://bjoernnoergaard.dk/da/works/skulptur/sara-tager-afsked-med-abraham-og-isak)
Fejlbrænding. Almindelig patina. Herunder ridser og mærker. Overfalde smuds.
896810 | ||
805900 |