1721/1638
Stående Buddha af delvis forgyldt bronze, højre hånd hævet i beskyttende gestus. Kandy stil. Sri Lanka. 20. årh.s begyndelse. H. 25,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag