2425/​7531

Ubekendt maler, 19. årh.

Portræt af Hans Johan Frederik Berg (1813–1874). Usigneret. Bly på papir. Bladstørrelse 24×18. Uindrammet.

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 49, omtalt s. 72–73, ill. s. 73.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 18).

På grund af økonomiske trange kår, begyndte Hans Johan Frederik Berg først sin kunstneriske uddannelse i 1835 på Den Kongelige Tegne- og kunstskole i Christiania. Han havde dog beskæftiget sig en del med at tegne og male før optagelsen på tegneskolen, og var i hans hjemegn i Nordnorge kendt for sine portrætter. Hans beskæftigelse portrætmaleriet er en central del af hans kunstneriske virksomhed, og hans personskildringer, som kom ud af hans rejser gennem Norge af blandt andet samerne, er en vigtig del af norsk kulturarv og flere tilhører i dag Nasjonalgalleriet i Oslo.

Hans Johan Frederik Berg endte med at være en velberejst mand, og var blandt andet i Italien flere gange. Nærværende portræt er fra hans første rejse til Italien i 1846–1847.

Monteret på pap. Papiret er gulnet en smule. Mindre fugtpletter.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK