1650/30
ET SÆT på seks højryggede armstole af sortlakeret træ; udskåret med frimurersymboler. Barokform, 20. årh.s slutning. (6)
Enkelte ridser og mærker. Ikke betrukne. Tilføjelse 09–12-2016: Ryggen på den ene stole brækket i samlingerne (to dyvler).
Ældre malerier og møbler, 12. december 2016
Vurdering
Hammerslag