2431/​8020

Vilhelm Bissen (f. København 1836, d. sst. 1913)

Portræt af Hans Hansen (1820–1858). Sign. V. Bissen 3. April 58. Bly på papir. Bladstørrelse 22×14,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 1, omtalt s. 18, afb. s. 18.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 36).

Efter at have modtaget den norske stats rejsestipendium rejste den norske billedhugger Hans Hansen i 1846 til København for at studere på Kunstakademiet. Her blev han elev af billedhuggeren Herman Wilhelm Bissen (1798–1868) og arbejdede samtidig i hans atelier ved siden af studierne. Det var her, han lærte lærerens – på det tidspunkt unge – søn, Vilhelm Bissen, at kende. En bestilling på to buster af henholdsvis den svenske Kong Oscar I (1799–1859) og Kronprins Karl XV (1826–1872) muliggjorde den første tid af Hansens årelange ophold i Rom fra 1851 til 1858. Gennem det skandinaviske kunstnerfællesskab i Rom kom han i kontakt med flere betydelige danske og svenske billedhuggere, og han nød at kopiere Roms antikke skulpturer. Da det ikke lykkedes Hansen at få sit rejselegat fornyet, begyndte han grundet trange levevilkår at lide af underernæring og var meget syg i perioder fra 1856 indtil sin død i 1858. Hans økonomiske situation blev mere og mere katastrofal, alt imens sygdommen tiltog, og Bissen har i nærværende portræt skildret Hansen i starten af april kort før hans tidlige død. I portrættet ser vi Hansen i profil, kiggende nedad med et fjernt blik, afspejlende den norske billedhuggers på det tidspunkt skrøbelige liv.

Senere betegnet: “Hansen. Billedhugger fra Norge” (Hansen. Sculptor from Norway). Monteret øverst midt for på underliggende blåt karton. Minimale håndteringsmærker. Enkelte små brunlige pletter. Rester af tape på bagsiden langs øverste kant.

Fra i Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK