2121/746
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
To vaser, en krukke og en skål af stentøj. Dekoreret med hhv. grå, grågrøn og blå glasur. Sign. monogram, 16 (stor vase), 115 (krukke) og 92 (skål). H. 7,2–14,5. Skål diam. 15. (4)
Lille vase med et minimalt afslag på bladranke samt på øverste kant. Krukke = marmeladekrukke underdel, mangler låg. Indvendig diameter hvor låg kan placeres måler 7,6.
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud