Foto endnu ikke klar
888/​796

Keld Helmer-Petersen (f. København 1920, d. 2013)

10 originalfotografier fra serien “Strukturer”. Alle signeret enkeltvis K. Helmer-Petersen 1965 og stemplet på bagsiden. Sølvgelatineprint, lagt i original lærredsæske blindstemplet “Udgivet 1965 af Ole Palsby Hovedvagtsgade 8 København” på bagsiden. Bladmål 23×16, æskemål 17×24 cm.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer, den svenske fotograf Bruno Ehrs, fra et antikvariat i Stockholm, der solgte boet efter Ulf Hård af Segerstad, skribent og forfatter for Svenska Dagbladet og chefredaktør på det anerkendte magasin FORM. Han erhvervede samlingen på møbelarkitekt Poul Kjærholm og Keld Helmer-Petersens fællesudstilling ”Strukturer” i Ole Palsbys galleri i København i 1965. Originalværker af Keld Helmer-Petersen udbydes kun sjældent på auktion.

Litteratur: Keld Helmer-Petersen: Frameworks. 1993. P. 91 and 128; Keld Helmer-Petersen: Photographs 1941–1995. P. 183.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, grafik og fotografier, 25. september 2019

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag