2415/215
Kinesisk Longquan celadon fad med fliget kant, formstøbt med central pæon og indridset på fane med bladværk og blomster. Ming, 15. årh. Diam. 26,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Brændingsfejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud