1921/​523
Hans Scherfig: Kvinde i profil. Sign. Scherfig 1957. Olie på plade. 28×22.

Be­skriv­el­se

Kvinde i profil. Sign. Scherfig 1957. Olie på plade. 28×22.

Udstillet: Corner 1958.

Moderne kunst og design, 21. maj 2019

Moderne malerier

Kunstner

Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag

25.000 kr.

13 bud

25.000 kr.
24.000 kr.
23.000 kr.
22.000 kr.
21.000 kr.
(Autobud) 20.000 kr.
20.000 kr.
(Autobud) 19.500 kr.
19.000 kr.
(Autobud) 17.500 kr.
17.000 kr.
11.000 kr.
10.500 kr.