Lille kinesisk eksport terrin af sølv med tilhørende underfad, prydet med blomstrende grene, lågknop i form af en kvist. Fad hævet på fire lave fødder. Hung Chong, Canton & Shanghai, 20. årh.s begyndelse. Vægt 363 g. Fad L. 15 cm.
Proveniens: Generaldirektør for det kinesiske postvæsen Erik Tollefsen (senere navnet To Lo-sen) 1872–1938. Han kom til Kina i 1896 hvor han var i toldvæsnet men blev senere engageret i Postvæsnet og blev i Kina til 1932
Nogle tryk og skævheder. Låget lukker ikke tæt.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020