900/​30

I. C. Dahl (f. Bergen 1788, d. Dresden 1857)

“Fjorden ved klostret nær Skien”. Sign. J. Dahl 1850. Olie på på lærred. 26×40.

Proveniens: Dansk privatsamling i flere generationer.

To værker med samme motiv som nærværende er registreret i Marie Lødrup Bangs fortegnelse over J. C. Dahls værker (Marie Lødrup Bang, 'Johan Christian Dahl 1788–1857. Life and Work', bd I-III, 1987): nr. 1097 dat. 1849 og nr. 1178, som er udateret.

Nr. 1178 er på KODE Kunstmuseer, Bergen (inv. nr. RMS.M.00099). KODES maleri og nærværende maleri er, bortset fra størrelsen (henholdvis 33,4×46,8 cm og 26×40 cm) næsten identiske, men som det er typisk for Dahl, når han maler gentagelser, så er det altid med små variationer. Den overordnede komposition og lyssætningen er den samme, men figurerne, tømmeret, bådene m.m. varierer i antal og placering.

Nr. 1097 kendes kun fra et fotografi, og iflg MLB kunne det korrespondere med nr. 586 i Johan Langaards fortegnelse fra 1937 over Dahls værker og hidrøre fra konsul M. Kaskel, Dresden. Problemet, som MLB selv påpeger (under nr. 1098 og 1178), er størrelsen, som Langaard angiver til at være 18,9×24 cm.

I Dahls regnskabsbog over solgte malerier 'Einnehmen für die Jahre 1824–1855' står der i februar 1850 “From Kaskel for two small paintings from Skien, both of the same subject 45–10” (MLB bd. II, s. 328).

Dahls eftertegning til et af Kaskels ovennævnte malerier, er stort set identisk med både nærværende maleri og det på KODE. Under tegningen står skrevet: “16 1/2 z.l.=10 3/4 z.h. s.m. for Consul M. Kaskel - sendt nach Paris v. Blom. Dahl f. 1850”, og MLB skriver yderligere: “According to the indications on the afterdrawing LV. 807 [= KODE, Bergen inv. nr. BB.B.00947], at least one of the paintings of the Skiensfiord bought by Kaskel should measure about 24.3×38,9 cm and this painting as well the one described by Langaard as no. 586 are smaller and the variant corresponding to the subject of the drawing is larger (Cat. No. 1178)”. (MLB bd. II, s. 328).

De omtrentlige mål angivet på eftertegningen iflg. MLB: 24.3×38,9 cm, er næsten de samme som målene på nærværende maleri: 26×40 cm. Kunne der således være tale om et af de værker Kaskel erhvervede i 1850 af 'Fjorden ved klostret nær Skien'?

Dahls registrerede sine færdige og solgte malerier med eftertegninger i sin Liber Veritatis (LV). Tegningerne fra LV er i dag på KODE Kunstmuseer, Bergen. På eftertegningerne skrev Dahl ofte maleriets mål, køberens navn og nogle gange også prisen på det solgte maleri.

Dahl udførte flere gentagelser af mange af sine mere populære værker. Han noterer således i sin dagbog d. 17. marts 1820, at han nu har færdiggjort en kopi af sin måneskins-scene (MLB nr. 196) og nu kan gå i gang med at lave noget mere interessant. Og i breve til Lyder Sagen fra 1823 og 24 beklager han sig over, at han har så travlt med at male variationer til sine kunder, at han har for lidt tid til at lave hans 'ideer' om til malerier - Dahl skriver “Thus I have now painted a shipwreck scene three times, though always with some variations” (MLB, bd II, s. 33 og 242).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

150.000–250.000 DKK

Hammerslag

380.000 DKK