1703/1510
Kaffeservice af sølv, skævknækket korpus prydet med blomster, på cabriole ben, bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål med låg. Rococoform. Mester Axel Salomonsen. 20. årh.s begyndelse. Vægt ca. 1348 gr. H. 11–28. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Varia, 19. januar 2017
Vurdering
Hammerslag