2442/7128
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par skamler af eg. Løse sædehynder betrukket med ternet uld. Model 2248. Formgivet 1956–57. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. En lamel mangler på en skammel. Uld med pletter og smuds. Porøst skum.
Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
24 bud