895/​69

H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)

En sommerdag på engen. Børnene holder udflugt. Sign. H. A. Brendekilde 85. Olie på lærred. 48×63.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

75.000–100.000 kr.

Hammerslag

58.000 kr.