Christian Mølsted (b. Dragør 1862, d. s.p. 1930)
“Tordenskjold i Dynekilen”. Scene fra den Store Nordiske Krig forestillende slaget i Dynekilen den 8. juli 1716, hvor Tordenskjold ødelægger og erobrer den svenske forsyningsflåde. Sign. Chr. Mølsted 96. 37×55.
Proveniens: Winkel & Magnussen, auktion 277, 1941 nr. 146, afbildet side 27.En tegning, stort set identisk med nærværende maleri, er afbildet hos Rikard Magnussen: “Chr. Mølsted” i “Serien Danske Kunstnere” 1935 side 67.
Paintings, 4 September 2001