1949/​666

Banksy (f. 1975)

“Walled Off Hotel, Souvenir Wall Section”, 2017. Usigneret. Skulptur af bemalet resin på fragment fra muren mellem Israel og Palestina. Kvittering og sæbe fra hotellet medfølger. H. 11. (3)

Proveniens: The Walled Off Hotel Shop, Bethlehem.

Den udbudte skulptur stammer fra 'The Walled Off Hotel' – et koncepthotel skabt af kunstneren Banksy med udsigt til muren mellem Israel og Palæstina. For at kunne erhverve de kunstværker som sælges i hotellets giftshop, er man nødt til at være indlogeret på hotellet som gæst. Disse 'souveniers' er udført i samarbejde med lokale kunstnere. Murfragmentet i værket er et originalt stykke fra muren mellem Israel og Palæstina.

Moderne kunst og design, 3. december 2019

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK