1946/82
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Sommerlandskab med en vindmølle, antageligt ved Middelfart. Sign. H. A. B. Olie på lærred. 32×42,5.
Proveniens: ABR auktion 522, nr. 484. April 1989.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
25 bud