1650/785
Carl Fagerlund (f. 1915, d. 2011)
Lysekrone med stamme af messing og indsatte skiver af mundblæst klart krystalglas i form af blade. Udført hos Orrefors, Sverige 1950–60. Diam. 64.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Stamme nedre kant afslag i glas. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 13. december 2016
Vurdering
Hammerslag
24 bud