Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Vægrelief af brændt lertøj modelleret i form af abe. Udørt af Kay Bojesen selv, ej signeret. Unik. H. 21. D. 12.
Proveniens: Hidrører fra Kay Bojesens egen samling.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. september 2014
26 bud