1649/1726
Fransk konsolur af forgyldt bronze, siddende ved urhus admiral, prydet med porcelænsplakette dekoreret med putto i Sevrès stil, urskive af hvidemaljeret urskive med romertal. 19. årh. H. 26.
Klokke, pendul og optræksnøgle medfølger ikke. En viser mangler. Krakkeleringer på urskive. Porcelænsplakette med revne. Løse samlinger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre støberevner.
Varia, 8. december 2016
Vurdering
Hammerslag
24 bud