2104/​301

To sønderjyske suppeskeer af sølv, mester Martin Heinrich Petersen, borgerskab i Haderslev 1784 og mester Thomas Jensen, borgerskab i Aabenraa 1851. Derudover en Dobbeltriflet jordbærske, mester Johan Wilhelm Nissen, borgerskab i Haderslev 1838. Endvidere en flødeske. 19. årh. Vægt 179 g. (4)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Jordbærske med senere gravering. Th. Jensen ske med nålepunslet navnetræk.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK