Bodil Manz (f. Frederiksberg 1943)
To skåle af porcelæn modelleret i kantet form. Dekoreret med celadonglasur samt med geometriske mønstre i hhv. brunt og gult og blåt og mørkebrunt. Sign. Bodil Manz. Unika. H. hhv. 6,5 og 9,5. B. 12 og 12,3. L. 15,5 og 15. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
27 bud