2444/​920

Otto Schulz, tilskrevet (f. Tyskland 1882, d. Sverige 1970)

Lænestol med stel af mørkbejdet eg, betrukket med patineret cognacfarvet skind, sider med stropper af kernelæder og løs hynde med rødligt velour. Antageligvis udført hos Boet, Sverige. 1930'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stropper i sider med mindre defekter. Defekte gjorder. Stel med stødmærker og afslag.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?