896/​272

Hans Christian Andersen (f. Odense 1805, d. København 1875)

Orig. håndskrevet brev. 2 sider. Udat. [01.04.1872]. Mangler de sidste 4 ord samt underskrift. 8vo. På digterens brevpapir med fortrykt rødt monogram. Indb. i helbind af papir (FP).

Brevet, der omtales i dagbøgerne, er skrevet til den unge student Alfred Ipsen i Randers. Andersen skildrer i brevet sin forestående rejse til Norditalien og refererer til sine eventyr, bl.a. “Den store Søeslange” og “Gartneren og Herskabet”

“[...] Her sender jeg Dem den lille Samling Eventyr og Historier, jeg i de sidste to Aar har skrevet og givet i forskellige Blade og Tidsskrifter; ”den store Søeslange“ samt ”Gartneren og Herskabet" ere de to yngste. Om otte til ti Dage reiser jeg i to Maaneder til Udlandet, jeg har skrantet hele Vinteren og haaber at styrkes og oplives ved denne lille Udflugt, der dog ikke gaaer videre end til een af Norditaliens Søer. Det vil glæde mig at faa Brev fra Dem. I Kjøbenhavn er min Aderesse Nyhavn Nr. 18. Gud be[vare Dem. Deres deltagende, H.C. Andersen].

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

17.000 DKK