Arthur Salm (f. Köln 1904, d. Chicago 1988)
“The Imperial”. Bestik-og serveringsdele af rustfrit stål. Sign. monogram. Designet ca. 1968 af Clayton A. Laughlin. Udført i Japan. L. 17–39,5. (67)
Bestående af: 6 frokostknive, 6 frokostgafler, 6 desertskeer, 6 teskeer, 6 kagegafler, 6 frugtknive, 6 steakknive, forskærersæt bestående af 3 dele, 9 dele forskærersæt indeholdende 6 steakknive, i original trækasse, partysæt bestående af 4 dele, 2 kagespader, 2 dele salatbestik, 1 sukkertang, 1 grapefrugtkniv, 3 dele osteserveringbestik.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 10. august 2021